Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2016

«Έκαψε» την Κύμη ο Απόλλων Πατρών

Ένας Απόλλων που… πετούσε φωτιές, διέλυσε την Κύμη 75-60 στην Πάτρα και πήρε βαθιά βαθμολογικά ανάσα. Στο 4-8 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 5-7 έπεσαν οι νεοφώτιστοι.
πουδαία νίκη για τον Απόλλων Πατρών, στη «μάχη» που δίνει για να κρατηθεί στην Α1.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην κρίσιμη αναμέτρηση με την Κύμη και εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν σκιά του εαυτού τους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησαν 75-60

Έτσι, οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 4-8, ενώ οι νεοφώτιστοι έπεσαν στο 5-7.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν «χτίσει» διψήφια διαφορά (28-15), με 4/7 τρίποντα και τον Τάιλερ Καλινόσκι σε… μεγάλα κέφια (13π. στο δεκάλεπτο). Στη δεύτερη περίοδο, δε, κόντεψαν να φτάσουν σε double score, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-25, με την Κύμη απλά να κοιτάει τους παίκτες του Κώστα Μέξα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κουμιώτες έπαιξαν άμυνα και μείωσαν με τη λήξη της τρίτης περιόδου στους δέκα (58-48), αλλά ο Απόλλων δεν τους επέτρεψε κάτι παραπάνω, διατηρούσε τη διαφορά και τελικά, πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 75-60.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-25, 58-48, 75-60

Πηγή :  sport-fm.gr