Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Ελ-Αμίν και κάτω το Ρέθυμνο

Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης Βόλεϊ
    Σε μεγάλη νίκη επί του Ρεθύμνου έφθασε η Κύμη (73-62) στην έδρα της, με τον Ελ-Αμίν να είναι εξαιρετικός στην τελευταία περίοδο και βρέθηκε στη μέση της βαθμολογίας της Α1 Ανδρών.
    Η Κύμη έφθασε στην τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 73-62 του Ρεθύμνου στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον 29χρονο γκαρντ που τράβηξε το… όπλο του στο φινάλε, σημειώνοντας έντεκα από τους 16 πόντους της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο.
   Συνολικά είχε 20, μαζί με 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και δύο τάπες και δύο λάθη. Από έντεκα πόντους είχαν Μόργκαν και Κοστόφ για τους γηπεδούχους. Μόνος του ήταν από πλευράς φιλοξενούμενων ο Φιλτζπάτρικ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 και 17 ριμπάουντ (τα 14 αμυντικά).

Οι ομάδες ήταν αρκετά… δυσκοίλιες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έχοντας από δύο πόντους στα πρώτα δύο λεπτά, βρίσκοντας… τον δρόμο για το καλάθι από εκεί και πέρα δίχως να είναι και πάλι ιδιαίτερα παραγωγικές.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62

Πηγή :  sport-fm.gr