Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ Α΄ΕΣΚΑΣΕ ΑΝΔΡΩΝ. Α.Ο.ΚΥΜΗΣ - ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέα νίκη της Κύμης επί του Άρη Θηβών στην έδρα της, παρουσία πολλών φιλάθλων της που έδωσαν βροντερό παρόν για να ενισχύσουν την ομάδα τους.
   Στον αγωνιστικό χώρο, η Κύμη κατέβηκε με αρκετές ελλείψεις, λόγω τραυματισμών, αλλά παρόλα αυτά μπόρεσε και έπαιξε, κατα διαστήματα, καλό μπάσκετ.
   Στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ, ξεκίνησε πολύ καλά, κάνοντας ένα 10-0, η ομάδα της Θήβας αντέδρασε, ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 14-15.
   Η συνέχεια όμως ανήκει στην ομάδα της Κύμης. Ανεβάζοντας ρυθμούς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Θήβα και έκλεισε το ημίχρονο με σκόρ 40-28.
   Στο τρίτο δεκάλεπτο επίβεβαίωσε ποια ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και πρηγήθηκε με 59-45.
   Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ η  Κύμη προηγήθηκε και με δεκαεννέα πόντους, η ομάδα της Θήβας αντέδρασε΄ οι παίκτες της Κύμης έριξαν ρυθμούς και η ομάδα της Θήβαςκατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να τελειώσει τον αγώνα με σκορ 69-62.
   Από την Κύμη διακρίθηκαν οι Γιωρ. Βασιλείου, Γιαν. Χρατσης και Γιαν. Καψούλης.
   Δεκάλεπτα 14-15, 40-28, 59-45 τελικό 69-62
   Α.Ο.ΚΥΜΗΣ. προπονητής.Γιάν. Πανούσης, Γ. Θωμάς 2,Γ.Παρασκευάς,Ν.Δημάς,Σ.Σπανός10 (2), Ι.Καψούλης 10, Ι.Χαρατσής 18(1), Σ.Τσιρμώκος,Γ.Τουλουμτζής 5, Ι.Τσίτσης 7, Γ.Βασιλείου 19, Π.Ψαριανός.
   ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ.προπονητής.Σωτ. Γερμανός. παίκτες. Α.Χαρατσης 9,Ι.Κουτσοβασίλης 22(1),Δ.Φουστερης,Λ.Σκυριανός 1,Π.Καραμαγκιώλης,Ε.Κουπές 8, Α.Λιαμπότης 16(1),Ν.Πανδής 2,Ι.Μπρατσιώτης 4.