Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016

Γκάζωσε στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο η Κύμη

Η Κύμη σημείωσε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 77-66 του Προμηθέα με πρωταγωνιστή τον Σταύρο Τουντζιαράκη.

Η Κύμη έφτασε στο 5-1 στην έδρα της, μετά από πολύ καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, όπου και καθάρισε το παιχνίδι με ένα επιμέρους 24-17 απέναντι σε έναν μαχητικό Προμηθέα που κατέρρευσε ωστόσο στο τελευταίο τετράλεπτο. Ο Τουντζιαράκης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ κορυφαίος των γηπεδούχων που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.Πρώτος σκόρερ ο Γκράβας με 13 για τον φιλοξενούμενο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατόρθωσαν ν’ αποσπαστούν με μια διαφορά που έφτασε και τους εννέα πόντους, με καλάθι τριών πόντων του Τσούπκοβιτς (16-7) λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας μάζεψε την διαφορά με ένα επιμέρους 9-3 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με 30-30 στο 16’ και κατόπιν 35-35, 2:19 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου με τον Κρόμα να δίνει προβάδισμα τριών πόντων 35-38 1:46 πριν λήξει το δεκάλεπτο και σκορ ημιχρόνου το 39-40 για την ομάδα του Προμηθέα.

Στο 3ο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο πήραν οι άμυνες, με τους γηπεδούχους να κλείνουν καλά όλους τους διαδρόμους. Έτσι ο Προμηθέας έκανε έξι λεπτά να βάλει πόντο από το 43-45 στο 7:23, η Κύμη κατάφερε να κάνει ένα 8-0 σε αυτό το διάστημα για να προηγηθεί με 51-45 και να προηγηθεί με τέσσερις (53-49) στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Ένα τρίποντο του Κοστόφ και τέσσερις πόντοι του Σιγκούνα δίνουν αέρα 11 πόντων στην Κύμη στο 33’ με 60-49, όμως οι Πέττας και Γκράβας με δύο απανωτά τρίποντα διαμορφώνουν το 60-55. Στα 3:43 ο Προμηθέας μειώνει σε 65-61, αλλά εκεί με ένα 10-0 που ξεκινάει με τρίποντο του Σταμάτη και κλείνει με λέι-απ του Αντεγκμπόγιε, η Κύμη «κλειδώνει» το ματς, αφού πάει στο +14 για την γηπεδούχο (75-61) στο 1:43 πριν το φινάλε.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 53-49, 77-66

Κύμη: Τουντζιαράκης 17(7 ριμπ.), Αντεγκμπόγιε 10, Τσούπκοβιτς 9(1), Κοστόφ 12 (2), Ελ Αμίν, Σχίζας, Σιγκούνας 11(1), Σταμάτης 11(2), Πάλμπλαντ 5(1)

Προμηθέας: Κλάρκ 7(1), Κρόμαχ 3(1), Ντίκερσον 2, Τόντιτς 3, Μουρ 12 (1), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Πέττας 6(2), Γερομίχαλος 11(1), Γκράβας 13(1), Τσάμης 2

Πηγή :  sport-fm.gr